Cephe Metal Yapı Sistemleri Alüminyum Giydirme Cephe, Kompozit Kaplama, Alüminyum Doğrama, Seramik ve Betopan Cephe Kaplama, Alüminyum ve Paslanmaz Korkuluk Sistemleri, Çelik Konstrüksiyon Yapılar https://www.cephemetal.com.tr/ tr Cephe Metal Yapı Sistemleri Alüminyum Doğrama Sistemlerihttps://www.cephemetal.com.tr/aluminyum-dograma-sistemleri.htmlAlüminyum profiller, hafif ve dayanıklı olmalarının yanında çok yüksek bir uygulama hassasiyetine sahip oldukları için mimarlara, isteğe göre özelleştirilmiş tasarım olanakları sunarlar. ...

Alüminyum profiller, hafif ve dayanıklı olmalarının yanında çok yüksek bir uygulama hassasiyetine sahip oldukları için mimarlara, isteğe göre özelleştirilmiş tasarım olanakları sunarlar.

Alüminyum pvcden 4 kat, ahşaptan 43 kat daha dayanıklıdır. Dayanıklılık özgül ağırlığa göre baz alındığında alüminyum kapı ve pencereler, yapılar için en uygun olan malzemelerdir.

Yapılarda PVC ve ahşap doğramalara nazaran alüminyumun tercih edilmesinin başlıca nedeni dayanıklı ve uzun ömürlü olmasıdır. Alüminyum korozyona dayanıklıdır.

Sıcaktan ve soğuktan etkilenip aşırı genleşmeye maruz kalmaz. Isı yalıtımlı yeni nesil doğramalar enerji tasarrufuna önemli katkılar sağlamakla kalmayıp ayrıya ciddi oranda ses izalasyonu yapmaktadır.

Yangına dayanıklıdır.Alüminyum doğa ile dosttur % 100 geri dönüştürülebilir. PVC bazlı diğer malzemeler gibi içerisinde toksit, kurşun gibi zararlı maddeler yoktur hijyeniktir.

Alüminyum pencere çerçeveleri dayanıklı olduklarından görünür genişliği daha az olan çerçeveler kullanılmasına olanak verir. Daha dar çerçeveler ise daha geniş camlar demektir.

Günümüz mimarisi bu konuda sınırları zorlamakta ve daha küçük çerçevelerle daha geniş açıklıklar sunmaya çalışmaktadır. Alüminyum bu amaç için en uygun malzemedir.

Ahşap ve plastik doğramalarla sınırlı ebatlarda çözümler üretilebilirken alüminyum pencereler ile geniş açıklıklar geçebilirsiniz.

Fransız balkon, dükkan vitrinleri,yerden tavana geniş sürme ve katlanır kapılargibi kat boyunca geçilen açıklıklarda, rüzgar yüküne dayanımın çok önemli olduğu yüksek binalarda, yüksek katlardaalüminyum doğramalar yüksek atalet momentleri ile de güvenle kullanılabilir. Alüminyumun dayanıklılığı, yüksek atalet momentleri, geniş açıklıklı sürme ve kanatlıkapı ve pencereler imal edilmesine olanak verir.

]]>
Alüminyum Giydirme Cephehttps://www.cephemetal.com.tr/aluminyum-giydirme-cephe.htmlGenellikle birbirlerine bağlanmış ve binanın taşıyıcı yapısına ankrajla tutturulmuş ve bir hacmin etrafını çepeçevre saran, hafif, sürekli, kendi başına veya bina ile birlikte bir dış duvarın tüm fonksiyonlarını yerine getirirken yapının yük taşıma özelliklerinin hiçbirine sahip olmayan bir örtü oluşturan yatay ve düşey yapı elemanlarının tümüne giydirme cephe denir. ...

Genellikle birbirlerine bağlanmış ve binanın taşıyıcı yapısına ankrajla tutturulmuş ve bir hacmin etrafını çepeçevre saran, hafif, sürekli, kendi başına veya bina ile birlikte bir dış duvarın tüm fonksiyonlarını yerine getirirken yapının yük taşıma özelliklerinin hiçbirine sahip olmayan bir örtü oluşturan yatay ve düşey yapı elemanlarının tümüne giydirme cephe denir.

Bu sistemler çoğunlukla (stick) çubuk sistemdir. Bu sistemde mulyon ve transomlar ile önce çerçeve oluşturulur. Daha sonra:

 • Kapaklı Cephe ise yalıtımlı cam, çerçevedeki fitilin üzerine yerleştirilir ve önce kapak altı baskı sonra da kapak profili ile sabitlenir.
 • Silikon Cephe ise cama bondingle yapıştırılmış alüminyum kaset profili cama hem bir çerçeve teşkil eder hem de mulyon ve transomlara dışarıdan görünmeyecek şekilde tutturulmaya izin verir.
 • Entegre Cephe yada Ekonomik Cephe denilen başka bir yöntem de yalıtımlı cam çıtalarında bulunan bir oluk vasıtasıyla camın tutturulması prensibine dayanır.
]]>
Güneş Kırıcı Panelhttps://www.cephemetal.com.tr/gunes-kirici-panel.htmlGüneş kırıcı sistemlerimiz, alüminyum, cam ve ahşap malzemeden farklı ölçülerde ve formlarda sabit ve hareketli olarak yapılabilmektedir. ...

Güneş kırıcı sistemlerimiz, alüminyum, cam ve ahşap malzemeden farklı ölçülerde ve formlarda sabit ve hareketli olarak yapılabilmektedir.

Dışarısı ile görsel teması ortadan kaldırmadan, yeterli gün ışığına kavuştururken modern yapıların gölgelendirilmesini sağlamaktadır.
Dekoratif amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Farklı şekil ve ebatlarda geniş bir ürün yelpazesine sahip olduğu kadar estetik bir görünüme de sahiptir.
Miktara bağlı olarak özel üretim olanağı sayesinde tasarımcıya çalışma olanağı sağlar. Yatay veya düşey, sabit veya hareketli olarak uygulanabilme olanağı bulunmaktadır.

]]>
Alüminyum Korkulukhttps://www.cephemetal.com.tr/aluminyum-korkuluk.htmlBalkon ve merdiven korkulukları, özellikle son yıllarda yapıların görselliğinde ve tasarımında çok önemli bir yere sahip olmuştur. ...

Balkon ve merdiven korkulukları özellikle son yıllarda yapıların görselliğinde ve tasarımında çok önemli bir yere sahip olmuştur. Yapıların dış cephesinde kullanılan diğer kaplama malzemelerine verilen önem ve değer korkuluklara da verilmektedir.Korkuluk malzemesi seçiminde alüminyumu vazgeçilmez ve ideal bir malzeme haline gelmiştir.

 • Dış ortama ve UV ışıklarına dayanıklı
 • Sağlam
 • Güvenli
 • Paslanmaz
 • Bakım gerektirmez
 • Sınırsız camlı camsız ve değişik profillerle tasarım yapılabilme imkanı
]]>
Pergole Açılır Tavanhttps://www.cephemetal.com.tr/pergole-acilir-tavan.htmlMotorlu pergola, tente sistemiyle, tek tuşla dört mevsim aynı konforu yaşayabileceğiniz mekanlar yaratıyoruz. Sayısız kumaş seçeneği ve sınırsız renk alternatifyle hayal dünyanızı gerçeğer çevirebilirsiniz. ...

Motorlu Pergola, Tente sistemiyle, tek tuşla dört mevsim aynı konforu yaşayabileceğiniz mekanlar yaratıyoruz. Sayısız kumaş seçeneği ve sınırısız renk alternatifiyle hayal dünyanızı gerçeğe çevirebilirsiniz.

Pergola, Tente sistemleri, bir dokunuşla açık alanlarınızı kapalı alanlar haline getirebilmeniz için geliştirilmiş bir tente modelidir.

]]>
Soğuk Cephe Kaplamalarıhttps://www.cephemetal.com.tr/soguk-cephe-kaplamalari.htmlSağır cephelerde izolasyon aşaması sağlandıktan sonra özel profillerle yapılan taşıyıcılara özel tutucularla monte edilir. Ebatları tasarımcı tarafından istendiği şekilde ayarlanabilir, statik olarak hesapları buna göre yapılır ve tasarımcının isteğine bağlı olarak levhalar arasında fugalar yaratılarak cephe zenginliği sağlanabilir. ...

Sağır cephelerde izolasyon aşaması sağlandıktan sonra özel profillerle yapılan taşıyıcılara özel tutucularla monte edilir. Ebatları tasarımcı tarafından istendiği şekilde ayarlanabilir, statik olarak hesapları buna göre yapılır ve tasarımcının isteğine bağlı olarak levhalar arasında fugalar yaratılarak cephe zenginliği sağlanabilir.

* Alüminyum kompozit levha kaplamalar, çoğunlukla yangına dayanıklılık ve tutuşmazlık özellikleriyle tercih edilmektedir. Bu sistemler, alüminyum kompozit levhaların binaya çelik veya alüminyum konstrüksiyon ile kaplanmasıyla uygulanır.

* Taş kaplamalar ise binayı dış etkilerden koruması, ısı yalıtımı sağlaması, dayanıklı olması, estetik ve şık olması gibi avantajlarıyla gittikçe daha çok kullanılır bir cephe kaplama çözümü haline gelmiştir. Bunlar, doğal taşların (granit, mermer) veya özel olarak üretilen suni taşların (terracota, seramik) binaya çelik veya alüminyum konstrüksiyon ile kaplanmasıyla uygulanır.

]]>
PVC Kapı ve Pencerehttps://www.cephemetal.com.tr/pvc-kapi-ve-pencere.htmlPVC profil: Petrol (veya doğalgaz) , tuz ve çeşitli katkı maddeleri kullanılarak petrokimya tesislerinde üretilen PVC?nin kalıplarda şekillendirilmesiyle elde edilen profillere denir. ...

PVC Poli-Vinyl-Chlorid [Poli -Vinil Klorid] kimyevi isimlerinin baş harfleridir.
PVC profil: Petrol (veya doğalgaz) , tuz ve çeşitli katkı maddeleri kullanılarak
petrokimya tesislerinde üretilen PVC nin kalıplarda şekillendirilmesiyle elde edilen
profillere denir.
PVC doğrama: Kapı, pencere, kanat, orta kayıt, siding gibi elemanların
hazırlanmasında kullanılan profillere PVC doğramalar adı verilmektedir.PVC doğramalar; sürme, katlanabilen, tek kanatlı, karolaj çıtalı, çift kanat takılabilen
kasa vb. şekillerde yapılabilmektedir.

Avantajları;

 • Sağlam ve Hafif
 • Ateşe Dayanıklı
 • Uzun Ömürlü
 • Ekonomik
 • Çevre Dostu
]]>
Alüminyum Menfezhttps://www.cephemetal.com.tr/aluminyum-menfez.htmlMenfez, bir ortamda, istendiği istikamete doğru içeriden dışarıya ya da dışarıdan içeriye hava sirkülasyonu sağlamak yahut ortam iklimlendirme amacıyla yerleştirilen portatif kanalcıklardır. ...

Dış cephe mekanik havalandırmanın zaruri olduğu sistemlerde hava geçisini sağlayan kapak olarak kullanılmaktadır.

]]>
Skylight Cephehttps://www.cephemetal.com.tr/skylight-cephe.htmlModern mimari yapılarda güneş ışığını gün boyunca bina içerisine alan galeri ve çatı açıklıklarında ekonomik ve estetik bir çözüm olarak kullanılan bir sistemdir. ...

Modern mimari yapılarda güneş ışığını gün boyunca bina içerisine alan galeri ve çatı açıklıklarında ekonomik ve estetik bir çözüm olarak kullanılan bir sistemdir. Günümüz mimarisindeki binaların Skylight uygulamaları binalardaki doğal aydınlanma problemini çözen yapılarda açıklığın büyük olduğu ve gün ışığından daha fazla faydalanabilmek için, mimari estetiğe tamamlayıcı bir unsur olarak uygulanan sistemlerdir.

Mimari projesine uygun olarak ana taşıyıcı çelik konstrüksiyona tespit edilmiş galvanizli çelik kutu profillerle bunlara bağlanan kondens kanallı düşey ve yatay alüminyum ışıklık profillerinden oluşuyor.
Alüminyum profillerin üzerine, projede istenen ısı yalıtım değeri, renk ve kalınlığa göre seçilen ısıcamın takozlama şartlarına uygun olarak yerleştirilmesini takiben düşey elemanların fitil ve kapak montajı yapılıyor, yatay cam derzlerinin silikon yapıştırma ve izole etme işleminin yapılması ile montaj tamamlanıyor.

Genellikle alışveriş merkezi, iş merkezi, hastane, sergi sarayı, otel, kapalı havuz, spor salonları gibi geniş alana sahip yapılarda uygulanır. Çelik konstrüksiyon üzerine alüminyum karkasın yapılması ve içerisine buna uygun cam veya opak malzemenin yerleştirilmesiyle oluşturulur.

Genellikle eğimli ışıklık/arda, düşeyde alüminyum kapak kullanılırken, yatayda cam derzleri arasına EPDM fitil ve silikon vasıtasıyla izolasyon sağlanmaktadır. Böylece çatıya düşen yağmur suyu kolay tahliye edilebilmektedir.

Doğal ışığı kullanarak aydınlık mekanlar yaratmak amacıyla dizayn edilmiştir.

 • Kondens kanallı ve kanalsız olarak uygulanabilir.
 • Yatay - düşey kapaklı uygulanabileceği gibi, düşey kapaklı yatay silikon olarak da uygulanabilir.
 • Büyük açıklıkların geçilebilmesi için tasarlanmış; uygulaması ve imalatı pratik bir sistemdir.
 • Sistemi taşıyan çelik alt konstrüksiyonları kapatabilmek için uygun iç kapak alternatifleri vardır.
 • Cam ve polikarbonat levha uygulanabilme imkanına sahiptir.
 • Geniş bir ürün yelpazesine sahip olduğu kadar aynı zamanda ekonomiktir.
]]>